קירוב וריחוק בהלכות נידה: עיון בהלכה ובמציאות

אירוע זה עבר

יום רביעי 29.05.2024

עד יום רביעי 24.07.2024

מכון הדר

עמק רפאים 63 ירושלים

שיתוף

קירוב וריחוק בהלכות נידה: עיון בהלכה ובמציאות

עם הרבנית נחמה גולדמן ברש והרב נדב ברגר

ימי רביעי | 19:15-21:30
8 מפגשים: 29.5, כ”א אייר – 24.7, י”ח תמוז
מכון הדר, עמק רפאים 63, ירושלים
להרשמה

הגבלות בזמן, במאכלים וביחסים מיניים הן אבני בניין של הקדושה היהודית. לצד שבת וכשרות, טהרת המשפחה תופסת מקום מרכזי בקיום של אורח חיים דתי. להלכות נידה פוטנציאל ייחודי לחבר בין חוויית הגוף לבין עבודת ה’, וליצור מקצב של קרבה ואינטימיות שיעצימו את קדושת הקשר. לצד זאת, ישנם גם קשיים שיכולים לעלות מתוך גוף ההלכות הזה, הקשורים בתפיסות של אינטימיות זוגית, מיניות, יחס לגוף, שיקולים רפואיים ועוד. עבור חלק מהציבור כובד הקשיים הללו מובילים לתחושת ניכור מן המערכת ההלכתית. לכן יש צורך בשיח ולימוד שיכולים להציף את התחושות העולות מהלכות אלה, לעסוק בקשיים שיכולים לעלות בקיום ההלכות, ולהציע פתרונות רעיוניים והלכתיים משמעותיים.

בשמונה מפגשים נעסוק בנושאים המרכזיים של הלכות נידה – נידה בתורה, שבעה נקיים, בדיקות, הרחקות, כתמים טבילה ועוד – נלמד את יסודות ההלכה, נשקול את הקשיים שנושאים אלה מציבים והסיבות להן, נרחיב את מנעד הקולות ההלכתיים המוכרים בנושא, ונחשוב על כיוונים הלכתיים אפשריים למען עתיד חיובי ומשמעותי של שמירת נידה.

ללימוד מוזמנות ומוזמנים כל מי שהנושא מעסיק אותם ויש להם היכרות בסיסית של ההלכות. מי שעוסק בתחום באופן מקצועי – רבניות ורבנים, תלמידות חכמים, מדריכות כלה ומדריכי חתנים – יכולים לצפות לצאת עם ידע וכלים חדשים שיקדמו אותם בעבודתם.

 

___

במהלך השבוע יתקיימו שיעורים נוספים בבית המדרש – לפרטים נוספים הקליקו כאן.

ארכיון האירוע