ג׳ באייר תשפ״א

תכנית אלול - שאלות נפוצות

איך מגישים מועמדות לתכנית?

ההרשמה תיפתח בקרוב!


מהו סדר היום בתכנית האלול?

התוכנית מתחילה בכל יום בתפילת שחרית וארוחת בוקר, ואז סדר בוקר בגמרא המחולק לרמות שונות. אחרי הפסקת הצהרים ותפילת מנחה, יש סדר צהרים של הלכה, מדרש או תנ”ך. בערבים, לאחר ארוחת ערב וערבית, ישנם שיעורים מגוונים, חבורות תלמידים, זמן לימוד עצמי ופעילויות שונות. פעם בשבוע ישנו טיש. בתקופת הסליחות היום נחתם בסליחות בבית המדרש. מוזמנים לצפות בלו”ז לדוגמא.


איך מתפללים בהדר?

אחת מן המטרות של הישיבה היא לייצר חוויית תפילה משותפת, אשר מכירה ומעריכה בשווה את כל הנוכחים בה, מעניקה להם את הזכות להרגיש בנוח בתוך המרחב שלה, ומעצימה אותם לקחת אחריות על חיי התפילה שלהם. מתוך כך, התפילה בבית המדרש מתקיימת בשלוש עזרות, בנוכחות מניין של עשרה מבוגרים/ות, ונשים וגברים מובילים בכל חלקי התפילה באופן שווה.


מהו סגנון הלימוד בהדר?

הלימוד בישיבת הדר הוא מסורתי וביקורתי, מעמיק וחד, ושואף להיות משמעותי למציאות חיינו ורגיש למלוא החוויה האנושית. משבצת הלימוד המרכזית, סדרי הבוקר, מוקדשת ללימוד גמרא בעיון, והיא מחולקת לרמות שונות.


האם אני חייב/ת רקע קודם בלימוד תורה?

ישנה דרישה של לפחות שנה של לימוד תורה אחרי התיכון בישיבה או מדרשה. עם זאת, יש מקום לגמישות ביחס לדרישה זו בנסיבות מסוימות.


האם שמירת הלכה וקיום מצוות הם תנאי הכרחי לקבלה לתכנית?

שמירת מצוות משמעה להיות חלק משיח הלכתי, וקבלת החלטות ובחירות כחלק משיח זה. אין משמעות הדבר לזהות בין כל פרטי הקבוצה בהכרח, אלא קבלת תורה ומצוות כמסגרת בה אנו בוחרים לחיות את חיינו. באופן מעשי משמעות הדבר היא מגוון מחויבויות רחב כמרחב מצוותיה של התורה, ובכללן שמירת שבת, כשרות, מחויבות לתפילה ועוד.

בית המדרש של הדר מחויב לתורה ומצוות. כך מצופה גם ממשתתפי התוכנית – להיות משתתפים פעילים בהקשר של תפילה, שיעורים וחסד, ולהיות שומרי מצוות בכל ממדי חייהם. לומדים בישיבה אנשים מרקעים שונים, ואנו מכבדים את המסעות השונים של תלמידנו. אנו אף מקווים שהתלמידים יהוו דוגמת מופת לחיי תורה ומצוות.


מה הקשר בין מכון הדר בישראל למכון הדר בניו יורק?

מעל עשור, ישיבת הדר בניו יורק מארחת מדי שנה בתוכניות הישיבה שלה, בין אם לתוכנית הקיץ (החל מ-2008), ובין אם לתוכנית השנתית (החל משנת 2010) מספר קטן של תלמידים ישראלים אשר עברו תהליך מיון וקיבלו מלגת לימודים ומחייה במנהטן. בחזרתם ארצה, החלו בוגרי הישיבה להיפגש ולפעול יחד על מנת להמשיך את החוויה המיוחדת שהייתה להם בישיבה בניו יורק. בנוסף, ההשתתפות בתוכניות הישיבתיות כוללת דרישה מהלומדים להמשיך פרוייקט כלשהוא, המחובר לחזון הדר, בקהילה אליה הם חוזרים אחרי תקופת הלימודים האינטנסיבית. כך נוצרה והתפתחה לה בעשור האחרון קהילה פעילה של ישראלים בוגרי תוכניות הדר. הם נפגשו בשבתות להתפלל, יזמו קבוצות לימוד, ומספר פעמים בשנה ערכו כנסי לימוד ואף נפגשו לשבת בוגרים מסורתית. בשלוש השנים האחרונות הקים מכון הדר תוכנית ישיבתית בחודש אלול בארץ, וכך זכו להשתתף בה עוד עשרות תלמידים ישראלים בכל שנה.

בינואר 2018, הקמנו סוף סוף רשמית בישראל עמותה רשומה- מכון הדר ישראל. זהו המשך ישיר לגדילה של קהילת הבוגרים שלנו, וכן לשאיפות של מכון הדר בניו יורק לצמוח ולהתפתח בקהילות שונות בעולם, ובפרט בישראל. אנחנו בעלי חזון משותף ומנהלים קשר הדוק עם הדר ניו יורק, אך כמובן עסוקים בתרגום השאלות והרעיונות של הדר למציאות החברתית בישראל ובהבדלים בין המקומות. אנו מקווים לצמוח ולתמוך בישראל בקהילות שונות ומגוונות המאמינות בחיים מחוייבים וקהילתיים של תורה, עבודה וחסד.


סגירת תפריט